

Opskrift fra Skagenfood · uge 41
Paneret kuller med squashsalat og broccoli
⏱ 30 minutter👥 2 personer497 kcal pr. portionFisk & skaldyrSlankemad
Retten er på Skagenfoods menukort i uge 41. Billigste verificerede pris for 2 personer: fra 50 kr./portion (Budget Familie Kassen, 4 dage). Alle Skagenfoods kasser og priser →
Sådan gør du
- Lad os starte medSkyl grønt, frugt og krydderurter. Vask hænder og redskaber efter håndtering af fisk, kød og grøntsager. Find alle ingredienser og redskaber frem.
- Broccoli Skær broccoli i mundrette buketter. Kom dem i en gryde med kogende vand, og kog i 5-7 min. Hæld vandet fra broccolien. Viniagrette Rist solsikkekernerne på en tør pande over middel varme, til de bliver gyldenbrune i overfladen, og tag dem derefter af varmen. Hak basilikum og solsikkekerner groft, og overfør begge dele til en stor skål. Riv citronskal og hvidløg fint. Tilføj hvidløg og revet citronskal og -saft til skålen med 1/2 spsk. olivenolie pr. pers., og smag til med salt og peber. Squashsalat Skær squash i tynde skiver, og kom også dem i skålen til vinaigretten. Vend squashsalaten rundt lige før servering, og smag til med salt og peber. Spred ricotta ud på et fad, og anret squashsalaten henover. Paneret kuller Varm en pande op ved middelhøj varme, og skær fisken i portionsstørrelser. Vend fisken i kikærtemel på begge sider, og steg dem i 1/2 spsk. olie pr. pers. i ca. 3 min. på hver side. Krydr med salt og peber.
- AnretningServér fisk med broccoli og squashsalat.
Næringsindhold pr. portion (Skagenfoods tal)
497kcal
37 gprotein
24 gkulhydrat
26 gfedt
Kilde: Opskriften er Skagenfoods egen og gengivet ordret fra deres side, hentet 5. oktober 2026. Vi har ikke lavet retten og ændrer ikke i mængder eller fremgangsmåde. Leverandøren kan have ændret opskriften siden. Bestiller du retten gennem linket, får vi en kommission — det ændrer ikke, hvilke retter der vises.




