

Opskrift fra RetNemt · uge 39
Pasta med cremet kyllingekød og salat
⏱ 15-20 min.👥 2 personer743 kcal pr. portionKylling & fjerkræBørnevenligKlar på 20 min
Retten er på RetNemts menukort i uge 39. Billigste verificerede pris for 2 personer: fra 75 kr./portion (Måltidskassen, 6 dage). Alle RetNemts kasser og priser →
Sådan gør du
- Pasta: Kog pastaen som anvist på pakken. Hæld vandet fra, men gem ca. ½-1 dl af kogevandet.
- Pil og hak løg fint. Skyl og tør spinaten.
- Cremet kyllingekød: Varm en gryde op til middelhøj varme og tilsæt lidt olie. Kom kyllingekødet på i ét stykke og steg ca. 2 min. på hver side, så det får noget farve. Del det nu fra hinanden med grydeskeen. Tilsæt løg og steg videre til kødet er gennemstegt og løget er blankt. Tilføj bouillon, oregano, creme fraiche og pastavand. Bring i kog, skru ned til lav varme og lad det småkoge til resten af retten er klar. Hvis det bliver for tørt/tykt kan du tilsætte lidt mere vand.
- Salat: Del salaten på langs, skyl den indvendig og hak groft. Skyl tomat og skær i grove tern. Bland salaten og tomaterne med 1 spsk olivenolie og lidt salt og peber. Drys med revet ost.
- ServeringVend spinaten i kyllingekødet og smag til med salt og peber lige før servering.
Næringsindhold pr. portion (RetNemts tal)
743kcal
50.5 gprotein
81.3 gkulhydrat
23.9 gfedt
1 kgCO₂e
Kilde: Opskriften er RetNemts egen og gengivet ordret fra deres side, hentet 21. september 2026. Vi har ikke lavet retten og ændrer ikke i mængder eller fremgangsmåde. Leverandøren kan have ændret opskriften siden. Bestiller du retten gennem linket, får vi en kommission — det ændrer ikke, hvilke retter der vises.




