Peanutbutter nudler og gulerodssalat — Skagenfoods eget foto
Opskrift fra Skagenfood · uge 41

Peanutbutter nudler og gulerodssalat

⏱ 30 minutter👥 2 personer1066 kcal pr. portionVegetarGrøntsager

Retten er på Skagenfoods menukort i uge 41. Billigste verificerede pris for 2 personer: fra 50 kr./portion (Budget Familie Kassen, 4 dage). Alle Skagenfoods kasser og priser →

Sådan gør du

  1. First thing's first!
    Skyl grønt, frugt og krydderurter. Vask hænder og redskaber efter håndtering af fisk, kød og grøntsager. Find alle ingredienser og redskaber frem.
  2. Fremgangsmåde
    Gulerodssalat Skræl gulerødderne med en tyndskræller i lange bånd. Pluk koriander.  Vend det i en skål med lidt eddike, limesaft- og skal, salt og olivenolie.  Nudler Pil og snit hvidløg og ingefær fint.  Bland i en skål med soyasauce, peanutbutter, sesamfrø og chiliflager. Skær pak choy i mindre stykker. Kog nudlerne (gem en sjat af kogevandet), og vend dem derefter sammen med peanutblandingen. Giv lidt kogevand, hvis nudlerne bliver for tørre.
  3. Anretning
    Anret som vist på billedet.

Næringsindhold pr. portion (Skagenfoods tal)

1066kcal
35.2 gprotein
122 gkulhydrat
45.9 gfedt

Kilde: Opskriften er Skagenfoods egen og gengivet ordret fra deres side, hentet 5. oktober 2026. Vi har ikke lavet retten og ændrer ikke i mængder eller fremgangsmåde. Leverandøren kan have ændret opskriften siden. Bestiller du retten gennem linket, får vi en kommission — det ændrer ikke, hvilke retter der vises.

Flere retter fra Skagenfood i uge 41