Pulled chicken med mangosalsa, bulgur og hvidløg/persille-dip — RetNemts eget foto
Opskrift fra RetNemt · uge 38

Pulled chicken med mangosalsa, bulgur og hvidløg/persille-dip

15-20 min.👥 2 personer607 kcal pr. portionKylling & fjerkræKlar på 20 min

Retten er på RetNemts menukort i uge 38. Billigste verificerede pris for 2 personer: fra 75 kr./portion (Måltidskassen, 6 dage). Alle RetNemts kasser og priser →

Sådan gør du

  1. Pulled chicken
    Tænd ovnen og varm op til 220°C (Varmluft). Hæld kylling med væde i et lille ovnfast fad og dæk med stanniol. Sæt fadet i ovnen med det samme. Når ovnen er varm skal det have yderligere 10 min. Riv kødet fra hinanden med to gafler.
  2. Bulgur
    Kom bouillon i vandet og tilbered bulguren som anvist på pakken.
  3. Mangosalsa: Skær skrællen af mangoen og fjern stenen. Skyl forårsløg. Skær mango i tern og forårsløg i skiver. Hak koriander groft og chili fint (undlad eller reducér mængden, hvis du ikke vil have det så stærkt). Bland mango, forårsløg, chili og koriander sammen og smag til med limesaft og salt.
  4. Hvidløg/persille-dip
    Hæld creme fraiche i en skål og bland persillade i.

Næringsindhold pr. portion (RetNemts tal)

607kcal
37.4 gprotein
54.6 gkulhydrat
26.6 gfedt
0,7 kgCO₂e

Kilde: Opskriften er RetNemts egen og gengivet ordret fra deres side, hentet 14. september 2026. Vi har ikke lavet retten og ændrer ikke i mængder eller fremgangsmåde. Leverandøren kan have ændret opskriften siden. Bestiller du retten gennem linket, får vi en kommission — det ændrer ikke, hvilke retter der vises.

Flere retter fra RetNemt i uge 38